Stránky SDH Chlumčany

Vítejte na oficiálních stránkách SDH Chlumčany

→ Předávání zásahových kompletů na CPS Košutka-5.10.2008

Padesát ochranných oděvů předal v neděli 5. října ministr vnitra České republiky Ivan Langer deseti jednotkám dobrovolných hasičů z Plzeňského kraje. Zásahové komplety složené z blůzy, kalhot a bot převzali velitelé sborů dobrovolných hasičů spolu se starosty vybraných deseti obcí. Slavnostního předání se zúčastnil kromě ministra vnitra MUDr. Mgr. Ivana Langera také hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann, primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl, starosta krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Černý a krajský ředitel HZS Plzeňského kraje Ing. František Pavlas. Slavnostní předání se uskutečnilo krátce před polednem na centrální požární stanici Plzeň - Košutka.

Seznam obcí, kterým byly komplety předány:
Nemanice, Prapořiště, Křížovce, Tajanov, Velký Bor, Chlumčany, Plešnice, Smědčice, Hošťka, Tisová.

Každá obec obdržela pět kompletů, které tvoří blůza, kalhoty a zásahová obuv. Komplety byly dodány členům jednotek SDH přesně na míru podle údajů, které během posledních měsíců shromažďoval HZS Pk. Ostatní obce Plzeňského kraje obdrží zbylé zásahové komplety do konce ledna 2009. Celkem bylo vybráno 653 obcí, kterým budou zásahové oděvy pro dobrovolné jednotky kategorie JPO V dodány.

Nové obleky a boty pro dobrovolné hasiče pořídilo Ministerstvo vnitra ČR pro celkem 33 330 dobrovolných hasičů v 5 500 obcích po celé České republice.

Podrobnosti k oděvům:


Ochranné oděvy za necelých 200 mil. Kč dodá společnost DEVA F-M. s.r.o., která v rámci veřejné soutěže předložila nejlepší nabídku. Firma v různých velikostech dodá komplety ochranných oděvů (vždy blůza a kalhoty). Půjde o nový typ ochranných oděvů, který odpovídá požadavkům technických norem Evropské unie, zejména EN 15614 a svými ochrannými vlastnostmi je zaměřen na ochranu hasiče při požárech ve venkovním prostředí. Tento jednovrstvý zásahový oděv pro hasiče, který je výběrovým řízením specifikován pro členy jednotek SDH obcí, je vyroben z materiálu Nomex. Oděv z hlediska bezpečnosti práce hasiče dává vyšší komfort, protože má výraznější bezpečnostní prvky a použitý materiál Nomex snižuje riziko přehřátí hasiče u požárů nebo technických zásahů. 


Zásahovou obuv za necelých 95 mil. Kč dodá společnost Obuv Špecial, spol. s.r.o., která v rámci veřejné soutěže předložila nejvýhodnější nabídku. Zásahová obuv pro hasiče je konstrukčně přizpůsobena různým prostředím při zásahu a je vybavena vnitřní membránou, což je dnes standardní prvek zásahové obuvi u záchranných sborů a odpovídá požadavkům stávajících právních předpisů a norem na uvedenou obuv. Je řešená jako holeňová s možností variabilní úpravy výše nártu nohy.

Po skončení této akce jsme ještě měli možnost  prohlédnout si celý areál CPS Košutka s odborným výkladem velitele stanice.