Stránky SDH Chlumčany

Vítejte na oficiálních stránkách SDH Chlumčany

→ Stručně z historie SDH v Chlumčanech

6. Činnost sboru od osvobození do současnosti

     Po osvobození má sbor 20 činných a 40 přispívajících členů. Sbor kupuje nákladní automobil Praga AN. Při žních drží sbor pravidelné hlídky kolem trati a několikrát úspěšně zasahuje. V roce 1951 je zakoupena nová požární stříkačka PPS-8, na střechu nynějšího objektu je umístěna siréna. Automobil původně na dřevoplyn je přestavěn na benzin. Jako zásahové vozidlo je sboru přidělena Tatra 805. Automobil Praga AN a stříkačka PPS-8 jdou v roce 1959 do šrotu.

     Největším požárem v novodobých dějinách Chlumčan byl požár kravína 6. listopadu 1965. V roce 1970 dostal sbor stříkačku DS-16. Družstvo se pravidelně zúčastňuje soutěží s dobrými výsledky. Dochází k postupné obnově vozového parku a technického vybavení.

     V roce 1998 získalo družstvo dorostu v celostátní soutěži titul mistra republiky.

     V roce 2001 sbor oslavil 110 let svého trvání. Oslava byla spojena se soutěží a výstavou technického vybavení sboru.

     V roce 2002 navazuje sbor družbu s veterány americké armády, panem Vernem Lewellenem a George Thompsonem, kteří v 16. obrněné divizi armády generála Pattona osvobodili dne 6. května 1945 Plzeň. Oba pánové osobě každoročně navštěvují Chlumčany a besedují se členy sboru v hasičské zbrojnici.

     Sbor pořádá každý rok již tradiční ples a různé akce pro děti. Podílí se na organizaci a průběhu oslav Dne Chlumčan. Ve spolupráci s restaurací Bílá růže pořádá v obci průvod masopustních masek a podílí se tak významně na udržování starých lidových zvyků v obci. V roce 2006 se průvodu zúčastnilo 32 masek.

     V současné době má sbor dobrovolných hasičů 98 členů.
Žádné komentáře